Lecciana: uzmanlar ne düşünüyor

Haberleri paylaş

Lecciana çeşidini gözlemleme fırsatı bulan uzmanların yorumlarını paylaşıyoruz

Rubén Bujaldon – Ziraat mühendisi  

Huésar-Benasurera’da yönettiğim taban arazi ev birçok tepelerin bulunduğu soğuk bölgede yıllık ortalama yağış 450 litre. Arbequina,Sikitita ve Lecciana bu plantasyona dikildi. Başlangıçta, organik yönetime geçene kadar geleneksel yönetimdi. Lecciana değişime en iyi şekilde uyum sağladı. Dona karşı daha iyi direncin yanı sıra gübre eksikliğine ve kuraklığa karşı da daha fazla direnç gösterdi. Arbequina’dan 10/15 gün önce ekim ayı ortasında hasat edildi. Şimdi Baza-Granada bölgesinde (daha soğuk ve daha az su) Lecciana’nın iyi performans göstereceğine inanıyorum. 

 

Francisco Vera à Nuestra Señora de los Ángeles Tarım kooperatifinde teknisyen. 

Kuraklık ve sulamanın zorlukları yaşadığımız bu yıllarda, 2020 yılında dikim yapılan Lecciana çeşidinin çok iyi performans gösterdiğini gördük. Kısa bir süredir sık dikim sistemi ve sadece bu çeşit ile çalıştım. Dikim sırasında yağmur yağmasa bile bitkilerin ilk yağmurlara kadar iyi dayandığını, güçlü tutunma ve minimum bitki kaybı gösterdiğini fark ettik.Bu çeşitin özelllikle güçlü köklenme özelliğinden etkilendim.Sulama ile ilgili problemler göz önünde bulundurulduğunda gelecek için önemli bir yatırım olduğunu düşünüyorum. Doğru yönetim ile Lecciana önemli bir potansiyele sahip. 

 

 

Pilar Gallardo à Tarımsal İşletme Müdürü 

Leccianaya güvenmemizin asıl nedeni dona karşı daha dayanıklı olması ve bu yıl yaşanan donlarda da bunu doğruyabildik. Zeytinyağı konusunda yüksek kalite de monovarietal yağların elde edilebileceği bir çeşit arıyorduk. Erken olgunlaşma hasadı kolaylaştırıyor ve bizi lojistik problemlerinden kurtarıyor. Vurgulamak istediğim bir diğer husus da dayanıklılığının sulama kesintilerine dayanabilmesine olanak sağlamasıdır. Bu yıl ki koşullara rağmen diğer bölgelere göre iyi çiçeklenme ve meyve tutumunun görülmesi, üç yıl önceki dikimden bu yana ilk kayda değer hasat olacağına işaret ediyor.

 

 

Pelayo Domecq à Agricosur’da teknisyen 

5 yıllık hedefine ulaşmak üzere olan bir deneme gerçekleştirdik: kuru tarıma uygun eski bir bağ toprağında 1 hektar Lecciana dikildi . Arbequina’ya göre daha geç çiçek açtığı ancak daha erken hasat edildiği gözlemlendi. Arbequina ve Arbosana’ya kıyasla hem ağaç hem de meyve çok daha az zarar görüyor. Kuraklık koşullarında zeytinlerin dökülmediği ve iyi korunduğu gözlemlendi. İlk hasat yılında yaklaşık 16.200 kg/ha civarında, %16 verim elde ettik ve bu verim, üretim rakamlarıyla açıkça telafi edildi. Hala bol miktarda ürün vermesine rağmen, stresi en aza indirmek için ağacı oldukça sert bir şekilde budadım. Önemli olanın, kaynak israf edilmeden, tamamı önleyici olan bitki koruma uygulamalarından kaçınmamak olduğuna inanıyorum.  

 

María Isabel Simón Ocaña à  Kadın Tadımcılar Derneği Başkan Yardımcısı 

Yakın zamanda tanıştığım bir çeşit ve beni etkileyeci bir şekilde şaşırttı. Yağın damakta keskin ve iz bırakan kalıcığı vardır; orta derecede yakıcılığı ve keskinlik ile birlikte hoş bir buruk bir tadı vardır. Yüksek fenol içeriği pazarlama sürecinde güvenilirlik sağlar. Leccino ve Arbosana melezi olduğundan bu premium yağın en iyi version olarak zafere ulaşacağına inanıyorum. 

 

 

Juan Ignacio Madueño à Estrella del Guadalquivir Oils’in Müdürü – Oiltopia 

Teklifimiz, hasat ve nakliye dahil olmak üzere tarımsal süreçte hem de ekstraksiyon ve paketleme aşamalarında tüm süreçlerde mükemmellik arayan  kaliteli bir hizmet sunmaktır. Picual’ı ana çeşit olarak alırken, Arbequina, Arbosona ve Leccianayı da tanıtıyoruz. Geleneksel çeşitlerle karşılaştırıldığında farklı özellikleri olan yeni çeşitleri keşfetmeyi ilgi çekici buluyoruz. Lecciana yağı, özellikle yeşil elma tadım notları ve yakıcı, keskinlik ve meyvemsi yoğunluğun dengeli bir kombinasyonuyla yeni koku deneyimleri getiriyor. Satın alma gücü biraz daha yüksek, yeni deneyimler ve tatlara iştahı olan, gençten orta yaşlıya kadar yeni bir tüketici segmentinin ortaya çıktığına inanıyoruz ve Lecciana’nın bu kitle için olağanüstü bir seçenek olabileceğine inanıyoruz. 

 

Hiçbir gelişmeyi kaçırmayın

En son haberleri, makaleleri ve kaynakları içeren haftalık özetimizi alın.

HABER BÜLTENİMİZE ABONE OL