Lecciana, Yeni Düşük Sürme Gücüne sahip Süper SIK DİKİM SİSTEMİNE uygun ve Nutrasötik Naturel Sızma Zeytinyağı Üretimi

Haberleri paylaş

Lecciana, Yeni Düşük Sürme Gücüne sahip Süper SIK DİKİM SİSTEMİNE uygun ve Nutrasötik Naturel Sızma Zeytinyağı Üretimi

Çeşit, süper yüksek yoğunluklu dikim sisteminin (SHD) sürdürülebilirliği için kilit faktördür. ‘Lecciana’, 1998’de Arbosana (♀) ve Leccino (♂), arasında kontrollü bir melezleme ile Agromillora Iberia S.L.U. ve Bari Üniversitesi tarafından yağ üretimi için elde edilen yeni bir zeytin çeşididir.’Lecciana’, verimli, sürdürülebilir zeytin yetiştiriciliğinin SIK dikime uygunluğu için gerekli tüm bitkisel ve üretken özellikleri içeren, SHD’ye uygun İtalyan kökenli ilk zeytin çeşididir. Düşük sürme gücü, erken verim (dikimden sonra 3. yıl), yüksek verim (yaklaşık 0,5 kg meyve cm-2 gövde alanı) ve iyi meyve boyutuna (3,5 g) sahip olan ‘Lecciana’ verimli bir sürekli mekanik hasat için hektar başına 1.200 ağaçdan fazla olacak şekilde yüksek sıklıkta dikilebilir. Yüksek don direnci, çok düşük pistil düşüklüğü (%3), yüksek meyve tutumu (%3), yağ içeriği (%19’un üzerinde fw) ve hepsinden önemlisi, doymamış yağ asitleri profili, polifenol içeriği (450 mg kg-1’in üzerinde) ve meyvemsi medyan, bu yeni çeşidin ana ayırt edici karakterleridir. “Lecciana” yağları, belirli fonksiyonel sağlık beyanından yararlanabilen “nutrasötik- naturel sızma yağlar” kategorisine girer.

Apulia’nın (İtalya’nın güney bölgesi) yaygın çevre koşulları altında, en uygun hasat zamanı, Kasım ayının ikinci haftasında, Arbequina’dan hemen sonra ve Arbosana’dan önce gerçekleşir. Şu anda (yaklaşık 200 DAFB) “Lecciana”, 3,5 g taze meyve ağırlığı ve %19,3 yağ içeriği (fw) standart performanslarına ulaşıyor. Ayrıca, iyi meyve boyutu, hem kendi yürür biçerdöverler hem de gövde sarsıcılar tarafından verimli mekanik hasat yapılmasına izin verir. Son olarak, bu çeşitle, Arbequina ve Arbosana çeşitleri arasındaki hasat süresi boşluğunu kapatmak, böylece hasat makinesi kullanımını optimize etmekte mümkündür.

 

Yağ Kalitesi

‘Lecciana’ yağları, orta düzeyde palmitik, palmitoleik ve linoleik asit içeriği ve yüksek oranda oleik asit içeriği gösterir. Ayrıca, bu yeni çeşidin yağ asitleri profili, İtalyan monovarietal sızma zeytinyağının (EVOO’lar) referans değerlerine çok yakın, linoleik ve linolenik asitler hariç, ‘Arbequina’ yağlarından daha fazladır.

 

 

Zeytin yetiştiriciliğinin zorlukları çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik ile bağlantılıdır. Öte yandan, çeşit, sık dikim zeytin sisteminin sürdürülebilirliği için anahtar faktördür. Lecciana, yetiştirme operasyonlarının tam mekanizasyonu sayesinde mevcut en iyi yoğun meyve bahçelerine göre üretim maliyetlerinde %50 azalma ile tedarik zincirinin ekonomik sürdürülebilirliğini desteklemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, “Lecciana” yağları, belirli fonksiyonel sağlık beyanından yararlanabilen “nutrasötik EVOO’lar” (natürel sızma yağlar) kategorisine girer (EFSA No. 432/2012 Yönetmeliği); ayrıca yağ asitleri profili İtalyan monovarietal sızma zeytinyağının referans değerlerine çok yakındır.

 

Lecciana sürgünlerinde yaprak ve çiçek salkımları
Lecciana sürgünlerinde yaprak ve çiçek salkımları

Yazarlar:

Salvatore Camposeo 1 ,* , Gaetano Alessandro Vivaldi 1 , Cinzia Montemurro 2 , Valentina Fanelli 2  and Marisa Cunill Canal 3

1 Bari Aldo Moro Üniversitesi Tarım ve Çevre Bölümü, Via Amendola 165/A, 70126 Bari, İtalya; gaetano.vivaldi@uniba.it

2 Toprak, Bitki ve Gıda Bilimleri Bölümü, Bari Aldo Moro Üniversitesi, Via Amendola 165/A, 70126 Bari, İtalya; cinzia.montemurro@uniba.it (C.M.); valentina.fanelli@uniba.it (V.F.)

3 Agromillora Iberia S.L.U., C/El Rebato s/n, Subirats, 08770 Barcelona, Spain; mcunill@agromillora.com

Hiçbir gelişmeyi kaçırmayın

En son haberleri, makaleleri ve kaynakları içeren haftalık özetimizi alın.

HABER BÜLTENİMİZE ABONE OL